LASEROWA STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
- Czy boisz się wizyty u dentysty?
- Czy boisz się bólu związanego z zabiegiem dentystycznym?
- Czy masz ciarki na plecach na samą myśl o dźwięku wiertła?
- Czy wibracja maszyny dentystycznej powoduje u Ciebie dyskomfort?
- Czy chciałabyś/chciałbyś, aby podczas opracowywania ubytków lekarz usuwał jak najmniej zdrowej tkanki zęba?
- Czy nie możesz lub nie chcesz mieć podawanego znieczulenia lub boisz się igły w trakcie wizyty u dentysty?
Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco, to rozważ zastosowanie nowoczesnej metody leczenia zębów platformą laserową firmy Fotona.
Laser jest urządzeniem umożliwiającym za pomocą światła opracowanie ubytku bez dotykania zęba poprzez odparowywanie chorych tkanek. Dzięki temu nie towarzyszy zabiegowi dźwięk wiertła oraz nie ma uczucia nieprzyjemnych wibracji.
Bezkontaktowe działanie lasera, nie powoduje mikropęknięć szkliwa, które są niezwykle częste przy użyciu wiertła.
Wiertło w sposób niekontrolowany „bije” na boki zęba, co może powodować zwiększoną nadwrażliwość pozabiegową. Każde, nawet najmniejsze wiertło, zbiera więcej tkanki zęba niż potrzeba, jednocześnie rozmazując próchnicogenne bakterie po ścianach zęba i wtłaczając je w głąb kanalików zębowych.
Problem ten przy pracy laserem jest praktycznie wyeliminowany. Promień lasera zbiera dużo mniej tkanki w porównaniu z tradycyjnym urządzeniem rotacyjnym, co umożliwia dużo precyzyjniejsze działanie, a bakterie zostają odparowane wraz z chora tkanką zęba.
Wibracje wywołane pracą wiertła są przez bardzo dużą grupę pacjentów odbierane negatywnie. Zwłaszcza mali pacjenci mają z tym problem, ponieważ dzieci nie odróżniają wibracji od uczucia bólu. W trakcie pracy laserem stomatologicznym ten problem nie występuje.
Laser pobudza zakończenia nerwowe dużo słabiej niż wiertło, dzięki czemu w trakcie pracy laserem u większości osób ból jest pomijalny lub zdecydowanie mniejszy, co w konsekwencji umożliwia rezygnację ze znieczulenia lub obniżenie jego dawki.
Jednakże leczenie laserem ma swoje ograniczenia. Laserem nie można usuwać starych wypełnień, nie można znosić grubego szkliwa. Również gdy występuje silny stan zapalny i pacjent przychodzi do gabinetu z bólem, to konieczne jest podanie znieczulenia.
UWAGA: Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania lasera jest epilepsja!