HIGIENIZACJA

Podstawowym zabiegiem profilaktycznym jest usunięcie kamienia i osadu z zębów (scaling) przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną w gabinecie zabiegowym. Kamień usuwamy najczęściej przy użyciu ultradźwięków z zastosowaniem specjalnych końcówek.
Po zabiegu usunięcia kamienia, wykonujemy usunięcie osadów, wypolerowanie zębów przy pomocy past, szczoteczek, ewentualnie piaskowanie. Po zabiegu zalecane jest przeprowadzenie fluoryzacji celem zmniejszenia nadwrażliwości pozabiegowej i wzmocnienia szkliwa. Uczymy pacjenta, jak prawidłowo czyścić i nitkować zęby, jakich szczoteczek i w jaki sposób używać.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Kamień to niesczyszczona płytka bakteryjna, która gromadzi się na zębach. Bakterie twardnieją już po 24 godzinach od pozostawienia ich na zębach. Nieoczyszczony kamień powyżej dziąsła (kamień naddziąsłowy) „napełza” sukcesywnie pod dziąsło, powodując stan zapalny, który objawia się krwawieniem i rozpulchnieniem dziąseł. Nazywamy go wtedy poddziąsłowym. Długo nieoczyszczany kamień poddziąsłowy będzie niszczył kość, która „trzyma” zęby, co doprowadza do rozwoju paradontozy i w skrajnych przypadkach do wypadania zębów.
Po przeprowadzonym zabiegu usuwania kamienia (scalingu) zęby mogą być nadwrażliwe przez kilka dni na zimno. Aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości po zabiegu czyszczenia, warto wykonać zabieg fluoryzacji.
Podstawową czynnością jest codzienna, dokładna higiena jamy ustnej:
- prawidłowe szczotkowanie zębów,
- prawidłowe nitkowanie zębów,
- czyszczenie języka,
- stosowanie odpowiednich past i szczoteczek,
- płukanie ust pomiędzy posiłkami.
Poza tym, wskazane są kontrolne wizyty u stomatologa i oczyszczanie ze złogów kamienia raz na 6 – 12 miesięcy, regularne kontrole hormonów tarczycy, poziomu witaminy D3 i witaminy C w organizmie.
Należy również spożywać odpowiednie pokarmy bogate w błonnik, unikanie pokarmów, które są słodkie, kwaśne, wysokoprzetworzone i oblepiające zęby.